Newsletter kampanja

Pokretanje i pisanje je tako lako i jednostavno kada je newsletter kampanja pravilno planirana i postavljena na dugoročnom nivou. Kao mentor za male biznise fokusiran sam na izradu strateških newsletter kampanja i na edukaciju vlasnika malih biznisa. Tu sam da ti pomognem da u jasno definisanu strategiju dođeš do novih ljudi, a onda čitaoce pretvoriš u kupce.

Šta je ta newsletter kampanja?

 

Definicija i svrha postojanja newsletter kampanje

Newsletter kampanja je serija unapred planiranih i strateški odmišljenih mejlova koji imaju za cilj da podstaknu ljude na: komunikaciju, kupovinu ili određenu akciju koja se komunicira putem mejla. 

Svrha newsletter kampanja može biti različita u zavisnosti od cilja. Nekada ovaj proces može inicirati suptilnu prodaju na osnovu poverenja bez konkretnog poziva na akciju. Zapravo, svaki put je pitanje: Šta želimo postići ovakvom akcijom.

Zašto je važna newsletter kampanja?

Newsletter kao kanal komunikacije ti omogućava direktan kontakt sa publikom. To povećava konverziju (pretvara čitaoce u kupce). Pored toga, daje ti mogućnost da:

Kakve vrste newsletter kampanja postoje?

Kao što sam pomenuo u prethodnom pasusu newsletter kampanja se pravi u skladu sa potrebama biznisa i u skladu sa ciljem. U vezi s tim možemo praviti newsletter kampanju za tizer kampanju, preorder, presale, pop-up kampanju, prodaju iza prodaje, prodaju nakon lead magneta, crossale, upsale i downsale.

Kako se pravi takva jedna newsletter kampanja?

Svaka od ovih kampanja se pravi u skladu sa potrebom u datom momentu. Kada se posloži na godišnjem nivou kalendar nakon toga se poslaže mikro struktura. Mikro struktura to je sam psihološki flow mejlova koji može imati 3-5-7 mejlova u zavisnosti od toga šta želimo da postignemo.

Osim toga, kada pravimo lead magnete kao što je na primer webinar, imamo mogućnost da napravimo automatizovan proces. Kada se neko prijavi za webinar dobije mail, zatim 24h pre webinara podsetnik i sat vremena pre webinara. Nakon toga sutradan toj osobi stiže snimak webinara, a zatim radimo prodaju na osnovu psihološke sekvence koja u praksi provereno radi.

Kako se dozira newsletter kampanja da se ne pretera?

Kada se rade ovakve stvari, veoma je važno znati šta radimo i zašto. Na primer: nije isto kada radimo newsletter kampanju za nekoga ko prodaje med ili kada radimo newsletter kampanju za nekog psihologa ili psihoterapeuta. Nekome ako treba tegla meda on će da pozove i da kupi već nakon drugog mejla, dok je polazak na psihoterapiju dosta duži proces odluke.

Kako se poslaže struktura newsletter kampanje?

Struktura newsletter kampanje zavisi od samog psihološkog flow-a, pa tako kada idemo od makro strukture koja je na godišnjem nivou, prema užoj strukturi koja je vezana za kampanju, pa još užoj strukturi sadržaja mejla, dolazimo i do najuže strukture psihološkog flow-a unutar mejla. Uvek sagledavamo od makro plana ka mikro planu kako bismo znali šta zašto i sa kojim ciljem radimo.

Koliko se unapred planira ovakva newsletter kampanja?

Ako u septembru mesecu imaš upis na program odmah želim da znaš da je u Avgustu već kasno. Naravno, nije isključeno da može da se uradi dobar presale ukoliko već šalješ newsletter i ukoliko si tu u inboxu tvojih čitalaca. Zato je jako važno biti istrajan i biti konzistentan kada je newsletter u pitanju.

Koliko često slati mejlove u okviru pre-sale kampanje?

Ovakva vrsta kampanje radi se dosta ranije i priprema se strateški. Važan momenat kod pravljenja ovakvih kampanja jeste da odmeriš da količina mejlova ne bude prevelika jer je tebi tada u tom momentu stalo da nešto prodaš. Nedavno sam baš prekinuo saradnju gde je klijentkinja nakon drugog sastanka odlučila da besomučno i navalentno šalje mejlove svaki dan. To nije rešenje. Nije rešenje samo prodavati.

 

Rešenje je u smislenoj strukturi i vremenskom trajanju kampanje. Prva stvar na koju je važno obratiti pažnju kada radiš ovakve stvari je datum. U toku godine postoje određeni datumi kada baš nije pogodno raditi određene kampanje. To su prvomajski praznici, uskrs, početak januara, poslednja dva i prva tri dana u septembru. Takođe postoje dani kada je vaćno paziti kako komunicirate. Kao što na primer za Helloween, Black friday, Cyber Monday.

 

Kada se pravi plan kao što sam pomenuo idemo od makro strukture prema mikro planu. Osim toga, važno je napomenuti da mejlovi moraju biti pažljivo i veoma smisleno dozirani kako ne bi bilo kontraproduktivni.

Kako dozirati mejlove u okviru presale kampanje?

Kako dozirati mejlove? Kada se sastavlja bitno je da ne bude preveliki broj mejlova, a sa druge strane je važno iskomunicirati šta prodajete i kada. Osim toga, nije dobro ni prorediti mnogo mejlove jer taj neko može da zaboravi na tebe, kao ni sabiti mejlove svaki dan. Nekome je sasvim u redu da šalje svaki drugi dan mejlove, dok je sa druge strane određenom broju ljudi u redu razrediti mejlove na svaki treći dan. U zavisnosti od toga ko je vaša publika, kome se obraćate i sa kojim ciljem, trebalo bi komunicirati mejlove.

Poznavanje ciljne grupe u mnogome doprinosi tome da praviš uspešne kampanje. Takođe, newsletter kampanja osim toga što daje mogućnost komunikacije i prodaje, daje jasan transparentan uvid u pozadini, ko je gde kliknuo i gde je otišao sa tvog newslettera. 

Što bolje poznaješ svog kupca i kome nudiš svoj proizvod ili uslugu tvoja ponuda će se bolje prodavati i newsletter će bolje konvertovati. A šta ako ne poznaješ dovoljno? U tom slučaju imaš mogućnost da pitaš, da pozoveš ljude da ti odgovore na mail. Imaš mogućnost da etiketiraš bolne tačke, pain point. Imaš mogućnost da čuješ šta je to što njih muči, šta ih boli, gde su zapeli i kako tvoj newsletter može da im pomogne. Zapravo sve dok prodaješ i komuniciraš vrednosti koje dobija taj neko kroz tvoj proizvod ili uslugu prodavaćeš. Onog momenta kada nestane poverenje i kada je samo novac u prvom planu i u fokusu nestaje i prodaja.

Najnovije sa bloga